PetChill 寵物百科
貓糧

老貓糧指南 2026|7 歲後蛋白質、磷同水分點揀(香港實價)

7 歲以上貓咪最常被誤解係「要減蛋白、要減磷」——實際上老貓肌肉流失風險高,蛋白質質素更重要,磷限制就要睇驗血。本文附香港 12 款老貓糧實價、每日成本、老貓常見疾病篩查清單同轉糧時機。

發佈:2026-10-02·11 分鐘閱讀·作者:PetChill 寵物營養團隊
健康老年香港短毛貓趴喺軟墊上,旁邊有濕糧碗同水碗,午後陽光(老貓糧餵食指南)

💡 快速解答

本文重點:老貓糧指南 2026|7 歲後蛋白質、磷同水分點揀(香港實價)。如果您趕時間,可直接跳至下方目錄的核心章節,或先睇文末「重點摘要」同「常見問題」。全文約 11 分鐘。

7 歲以上貓咪唔應該一刀切「減蛋白」——老貓肌肉流失(sarcopenia)風險高,蛋白質質素比數量更關鍵。磷限制要睇腎功能(IRIS 分期)而唔係年齡。真實需要優先處理嘅係:水分攝取(老貓口渴感下降)、牙口問題(影響進食)、同定期驗血(7 歲起建議每 6 個月一次)。

3 個重點

  1. 蛋白質唔應該大幅下調:只有確診 CKD 後期才需要限制;一般老貓要維持優質動物蛋白,防止肌肉流失。
  2. 磷要按驗血決定:健康老貓唔需要限磷;確診 CKD 才按 IRIS 分期控制(第 1-2 期 ≤150 mg/100 kcal、第 3-4 期 ≤120 mg/100 kcal)。
  3. 水分同牙口係實務重點:濕糧同時解決補水同咀嚼問題,係老貓最實用嘅一種調整。

老貓(7 歲以上)嘅營養重點

項目 建議方向 原因
蛋白質 保持高消化率動物蛋白,唔好大幅減 老貓肌肉流失快,太早限蛋白會加速消瘦
脂肪 維持適量;體重過高才調整 老貓嗅覺下降,脂肪有助適口性
磷 健康老貓唔限;確診 CKD 按分期 早期限磷可能影響其他營養平衡
水分 提高(濕糧 78-88% 水分) 老貓口渴感下降、腎濃縮能力變差
質地 軟質/肉醬狀 牙周病、牙齒脫落、口腔疼痛常見
熱量 少量多餐,監測體重 嗅覺退化令食慾下降,一餐食唔多

監測方法:每 1-2 個月磅重、做體態評分(BCS)同肌肉狀況評分(MCS)。老貓體重緩慢下降係最早嘅警號,唔應該當成「正常老化」。

香港實價:老貓糧(2026-10-02 查核)

產品 型態 淨重 香港實價 每公斤單價 標示重點
AIXIA 15+ 老貓罐 吞拿魚 40g 濕糧 40g $6.2 $155/kg 水分 88%、蛋白質 5.6%、脂肪 2.6%
AIXIA 低鎂低磷高齡貓 化毛球 40g 濕糧 40g $7.2 $180/kg 低鎂低磷配方
CIAO 14+ 老貓罐 雞肉 75g 濕糧 75g $9 $120/kg 高齡貓專用配方
WELLNESS 無穀老貓 Pate 85g 濕糧 85g $8.3 $98/kg 無穀肉醬質地
Almo Nature Holistic 老貓護理 85g 濕糧 85g $11.3 $133/kg 蛋白質 10.7%、脂肪 5.5%、磷 0.16%
AIME 老貓罐 雞肉煮吞拿魚 75g 濕糧 75g $14 $187/kg 水分 85%、熱量 690 kcal/kg、磷 0.25%
now FRESH 無穀老貓肉醬包 70g 濕糧 70g $20 $282/kg 水分 78%、熱量 953 kcal/kg
Royal Canin MATURE CONSULT 老貓處方 85g 處方濕糧 85g $15.5 $182/kg 獸醫指導產品
ProSeries 體重控制老貓乾糧 5.44kg 乾糧 5.44kg $310 $57/kg 體重管理配方($57/kg,大型包裝屬較低價位)
Leonardo 無穀物老貓糧 300g 乾糧 300g $58 $193/kg 磷 0.9%、水分 10%
Nulo Freestyle 無穀老年貓乾糧 5lb 乾糧 2.27kg $338 $149/kg 無穀、甘薯配方
HeroMama 益生菌晶球夾心糧(成貓配方)400g 乾糧 400g $91 $228/kg 磷 0.9%、水分 8.7%(非老貓專用,價格對照)

每日成本對照(4kg 老貓約 200-250 kcal/日)

方案 香港實價 每日成本
乾糧($57-90/kg 級別) $310/5.44kg($57/kg) 約 $10.5-16.8(250 kcal 估算)
AIME 老貓罐(標示 690 kcal/kg) $14/75g 約 $68(全罐頭餵養)
now FRESH 老貓肉醬包(標示 953 kcal/kg) $20/70g 約 $74(全罐頭餵養)
混餵(乾糧+每日 1 罐老貓罐) 兩者相加 約 $18-25
平價老貓濕糧($98-155/kg) $6.2-9/罐 全罐頭約 $48-68

實務建議:老貓最需要係水分同蛋白質質素,唔一定要買最貴。用「乾糧($57-90/kg)+每日一罐老貓濕糧」嘅組合,比全凍乾全罐頭省一大截,同時滿足補水同適口性需求。

老貓常見問題同飲食對應

常見狀況 飲食對應 備註
慢性腎病(CKD) 按 IRIS 分期用腎臟處方糧,控制磷密度 需驗血分期,見磷與腎臟指南
甲狀腺機能亢進 獸醫治療為主;部分個案用限碘飲食 需驗血確診,飲食唔可以取代治療
牙周病/牙痛 軟質濕糧、肉醬狀,避免硬粒 進食時單側咀嚼、流口水係警號
關節炎 體重管理(減重有助關節負擔)+Omega-3 見牛磺酸與魚油指南
食慾下降 少量多餐、微暖食物提升香氣 突然拒食超過 24 小時要就醫
便秘 提高水分、纖維適量 老貓脫水會令便秘惡化
糖尿病 高蛋白低碳水飲食+獸醫治療 需專業配方,唔可以自行調整

7 歲起建議嘅檢查清單

頻率 項目
每 6 個月 體重、BCS/MCS 評估、口腔檢查
每 6-12 個月 全血球、生化(腎、肝)、甲狀腺 T4、尿液檢查
每 6-12 個月 血壓(老貓高血壓常見且無明顯症狀)
有需要時 心臟超聲波、X 光/超聲波、視網膜檢查

資料來源

  • IRIS(International Renal Interest Society)CKD 指引:血清磷分期目標(第 1-2 期 2.7-4.5、第 3 期 <5.0、第 4 期 <6.0 mg/dL)同飲食磷密度建議(第 1-2 期 ≤150、第 3-4 期 ≤120 mg/100 kcal)。
  • WSAVA Global Nutrition Guidelines:建議用體態評分(BCS)同肌肉狀況評分(MCS)監測體重同肌肉,並以「完整及均衡」聲明選糧。
  • AAFCO 貓糧營養標準:成貓維持最低粗蛋白 26%、磷 0.5%、牛磺酸 0.10% 乾物基準;老貓(senior)並無獨立法定標準,屬市場分類。
  • NRC(National Research Council)2006:貓每日總水分攝取建議 50-60 ml/kg 體重。
  • 產品價格、淨重、標示(水分/蛋白質/脂肪/磷/熱量):PetChill 產品頁(2026-10-02 查核)。

本文為一般營養資訊,唔構成獸醫診斷或處方。老貓健康問題應由註冊獸醫評估。

延伸閱讀

常見問題 (FAQ)

📌 重點摘要

  • 本文依序拆解:3 個重點、老貓(7 歲以上)嘅營養重點、香港實價:老貓糧(2026-10-02 查核)、每日成本對照(4kg 老貓約 200-250 kcal/日)、7 歲起建議嘅檢查清單 等章節
  • 關鍵結論可跳至目錄對應章節快速查閱
  • 如有疑問,請諮詢註冊獸醫

📘 相關課程

📚 貓糧文章目錄

呢篇文章屬於「貓糧」topic cluster,查看更多相關文章:

⭐ 主文章:貓糧完全指南貓罐頭膠類解讀 2026|卡拉膠、瓜爾豆膠等 6 種增稠劑一次過睇→ 閱讀貓糧推薦 2026|12 款分場景實測推介(香港實價+每日成本)→ 閱讀凍乾 vs 風乾貓糧 2026|製程、復水比例、安全風險同每日成本→ 閱讀無穀物貓糧真相 2026|無穀 ≠ 低碳水(附香港實價對照)→ 閱讀幼貓糧指南 2026|餵食量曲線、轉糧 SOP 同香港實價比較→ 閱讀貓糧磷含量與腎臟 2026|IRIS 目標值、mg/100kcal 換算同處方糧選擇→ 閱讀貓罐頭 vs 乾糧 2026|含水量、飲水量同每日成本香港實價對照→ 閱讀貓腸胃炎全解讀|香港嘔吐肚痾應對+益生菌科研實證→ 閱讀ACANA 愛肯拿貓糧指南|加拿大高蛋白 Orijen 姊妹香港必讀→ 閱讀牛筋零食指南|香港狗主必讀:牛筋條咬棒好處・尺寸揀選・安全注意→ 閱讀貓罐頭品牌比較|香港熱門罐頭邊隻好・點揀指南→ 閱讀貓罐頭消委會測試|香港報告重點與營養數據解讀→ 閱讀貓糧邊隻好|香港 2026 貓糧揀選完整標準→ 閱讀貓主食罐推薦|香港 2026 主食罐挑選・成分・品牌比較→ 閱讀無穀物貓糧指南|貓咪要唔要食無穀糧?香港揀選標準→ 閱讀自製貓狗鮮食安全指南|DIY鮮食衛生毒物禁忌香港→ 閱讀凍乾貓糧指南|凍乾定鮮食好?營養還原香港餵法→ 閱讀魚油牛磺酸補充指南|香港貓狗Omega-3挑選與餵食注意→ 閱讀鮮食營養|香港貓狗鮮食比例・均衡・自製注意事項→ 閱讀鮮食Topper指南|香港貓狗加料開胃・安全份量全攻略→ 閱讀怪獸部落貓糧指南|台灣人食級寵物糧香港評價→ 閱讀Hills 希爾思貓糧指南|美國獸醫推薦處方糧香港揀選→ 閱讀天然零食指南|香港貓狗天然零食好處・點揀・有毒食材警號→ 閱讀Orijen 渴望貓糧指南|加拿大高蛋白無穀物香港必讀→ 閱讀生糧 vs 熟糧比較|香港貓狗生食安全與營養指南→ 閱讀Royal Canin 皇家貓糧指南|法國品種糧處方糧香港拆解→ 閱讀軟咀嚼零食指南|香港貓狗軟零食好處・潔牙・選購貼士→ 閱讀訓練零食指南|香港貓狗細粒天然零食挑選・份量計算實戰→ 閱讀貓咪維生素補充|香港貓要食補充品嗎?需要・種類・點揀→ 閱讀汪喵星球貓糧指南|台灣人食級寵物糧香港點揀→ 閱讀濕糧vs乾糧|貓咪食濕糧定乾糧好?香港餵食比較指南→ 閱讀幼貓糧選購指南|香港幼貓糧點揀・5 款比較→ 閱讀CANAGAN 原之選貓糧評測|無穀物成分同香港價格指南→ 閱讀Orijen 渴望貓糧評測 2026|香港價格、成分優缺點全解析→ 閱讀香港貓糧邊隻好?2026 十大熱門貓糧品牌指南→ 閱讀

您也可能感興趣