「邊隻貓糧好」嘅正確問法係「邊隻適合我嗰隻貓」。以下 12 款按場景分類:預算優先、無穀高蛋白、補水濕糧、幼貓、老貓、體重管理、風乾凍乾、處方需要。全部附香港實價、每公斤單價同每日成本,價錢以產品頁為準(2026-10-02 查核)。
點用呢份清單
- 先睇你嘅首要條件(預算/補水/生命階段/健康狀況)。
- 對應場景搵 1-2 款,睇每日成本係唔係你接受嘅水平。
- 買之前做 3 項查核:完整均衡聲明、生命階段標準、標示磷含量(詳見文末清單)。
- 用 7-14 日漸進轉糧,觀察便便同食慾。
12 款分場景推介(香港實價)
| # | 場景 | 產品 | 香港實價 | 每公斤單價 | 每日成本(4kg 貓 250 kcal 估算) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 預算優先(大包裝乾糧) | ProSeries 體重控制老貓乾糧 5.44kg | $310 | $57/kg | 約 $10.5 |
| 2 | 無穀乾糧性價比 | nutram 紐頓 無薯無穀全貓糧 5.4kg | $397.6 | $74/kg | 約 $10.5-13 |
| 3 | 高蛋白無穀 | Orijen 渴望 健美貓 5.4kg | $474.6 | $88/kg | 約 $12-16 |
| 4 | 幼貓乾糧 | Orijen 渴望 幼貓 5.4kg | $488.6 | $90/kg | 約 $12-20(幼貓需求較高) |
| 5 | 益生菌夾心糧(大包裝) | HeroMama 深海鱈魚益生菌晶球 4.5kg | $702 | $156/kg | 約 $20-28 |
| 6 | 平價主食罐(無穀) | Harlow Blend 楓葉無穀主食罐 80g | $12 | $150/kg | 全罐頭約 $47-55 |
| 7 | 補水主食罐(大罐裝) | WeRuVa 主食罐 雞湯雞胸南瓜 156g | $15.6 | $100/kg | 包裝未標示熱量 |
| 8 | 老貓專用濕糧 | AIME 老貓罐 雞肉煮吞拿魚 75g | $14 | $187/kg | 標示 690 kcal/kg → 約 $68(全罐頭) |
| 9 | 老貓肉醬(香氣佳) | now FRESH 無穀老貓肉醬包 70g | $20 | $282/kg | 標示 953 kcal/kg → 約 $74(全罐頭) |
| 10 | 風乾(省位、可直接餵) | ZiwiPeak 微蒸風乾 野生南太平洋魚 2.2kg | $652 | $296/kg | 標示 4,400 kcal/kg → 約 $17 |
| 11 | 凍乾主食(幼貓) | Instinct 本能凍乾幼貓生肉主食糧 9.5oz | $86 | $320/kg | 標示蛋白質 38%、水分 6% |
| 12 | 泌尿道/腎臟處方(獸醫指導) | Hill's c/d 泌尿系統配方罐 2.9oz | $25 | $317/kg | 需獸醫指定份量 |
快速結論:
- 每日成本最低:大包裝乾糧($10.5-16/日)
- 補水最有效:濕糧(食物水分 78-88%,見含水量對照)
- 最省位:風乾(2.2kg 約等於 8-9kg 乾糧體積),但每公斤貴 3-5 倍
- 混餵最平衡:乾糧+每日一罐濕糧,約 $18-30/日
場景 1:預算優先(每月 $350 以內)
大包裝乾糧係唯一實際選擇:$57-90/kg 級別,5.44kg 一包約可用 3-4 個月(單貓)。
- 大型包裝中較低價位:ProSeries 體重控制老貓 5.44kg $310($57/kg)
- 更大包裝每公斤可以更低:Meow Mix 原味貓糧 22lb $250(約 $25/kg)、Nature's Protection 泌尿加護 7kg $321.3(約 $46/kg)、Farmina N&D 室內絕育貓 10kg $538.3(約 $54/kg)、FirstMate 無穀全貓糧 4.54kg $252(約 $56/kg)——但大包裝嘅成份、脂肪比例同適用對象未必相同,選購時仍要睇標示(例如體重管理貓唔適合高脂配方)。
- 無穀選項:nutram 紐頓 無薯無穀 5.4kg $397.6($74/kg)
- 省錢技巧:先買 250-400g 試食裝確認接受度,再買大包。小包每公斤單價可以貴一倍。
場景 2:腸胃敏感 / 容易軟便
唔係買「無穀」就會好——貓最常見嘅食物敏感原係動物蛋白(雞、魚、牛),唔係穀物。
- 第一步:排除法(單一蛋白或水解配方,8-12 週試驗,獸醫指導)
- 第二步:檢查膠類成份(部分可發酵膠類會令敏感貓軟便,見膠類解讀)
- 第三步:益生菌輔助(汪喵星球腸胃益生菌 $7.5/條、毛掌醫學腸胃健康益生菌 $141/30 包)
場景 3:需要補水(泌尿病史/腎臟高風險)
- 首選:高水分濕糧(WeRuVa 156g $15.6、now FRESH 老貓肉醬包 $20)
- 平價選擇:$98-155/kg 級別罐頭(WELLNESS 老貓 Pate $8.3、CIAO 14+ 老貓罐 $9)
- 補水實效:由全乾糧(約 6 ml 食物水分)轉到半濕半乾(約 135-145 ml),差異明顯。
場景 4:幼貓(2-12 月齡)
- 必須用「生長期」或「全齡」配方(AAFCO 生長期粗蛋白最低 30% 乾物基準)
- 乾糧:Orijen 幼貓 5.4kg $488.6($90/kg)
- 濕糧:Pure paws 幼貓慕斯罐 雞+牛磺酸 80g $9、ZiwiPeak 微蒸風乾幼貓 700g $279
- 詳見幼貓糧指南
場景 5:老貓(7 歲以上)
- 蛋白質唔應大幅下調(肌肉流失風險),磷按驗血決定
- 乾糧:ProSeries 體重控制老貓 5.44kg $310
- 濕糧:AIME 老貓罐 $14、Almo Nature 老貓護理 $11.3
- 詳見老貓糧指南
場景 6:體重管理
- 減重速度要慢(每月減 1-2% 體重為一般原則),太快會流失肌肉
- 用老貓/成貓專用體重管理配方,唔要用人用「輕食」概念
- 配合濕糧提高飽足感(高水分、體積大)
場景 7:想試風乾/凍乾
- 風乾:ZiwiPeak 微蒸風乾 2.2kg $652(標示 4,400 kcal/kg → 約 $17/日)
- 凍乾:極寵宴 全齡貓生食凍乾 500g $257、Absolute Bites 凍乾鮮肉粒粒 280g $217.8
- 提醒:生肉類產品要當生肉處理(洗手、獨立食具),見凍乾 vs 風乾指南
場景 8:處方需要(必須獸醫指導)
| 情況 | 對應產品 | 香港實價 |
|---|---|---|
| 泌尿道結石 | Hill's c/d 罐/ADVANCE 泌尿濕糧 85g | $25/$4.5 |
| 腎臟(CKD) | RC 腎臟+關節 2kg/RC 早期腎臟 2kg | $319 |
| 糖尿病 | Disugual 糖尿病處方罐 85g/Animonda 糖尿病處方乾糧 1.2kg | $5.9/$155 |
| 老貓綜合 | RC MATURE CONSULT 85g | $15.5 |
注意:泌尿處方同腎臟處方唔可以互換,一定要按獸醫診斷指定型號。詳見磷與腎臟指南。
選購 3 項查核清單
| 查核 | 睇邊度 | 標準 |
|---|---|---|
| 完整均衡聲明 | 包裝側面/背面 | 有 "complete and balanced"/「完整均衡」字句,並註明符合嘅生命階段 |
| 生命階段標準 | 包裝或品牌官網 | 幼貓用生長期(粗蛋白 ≥30% 乾物)、成貓維持 ≥26%、牛磺酸乾糧 0.10%/罐頭 0.20% |
| 磷含量 | 保證成分表 | 健康貓睇有冇標示(一般 0.8-1.5% 乾物基準);CKD 貓要有熱量先換算 mg/100 kcal |
唔好單靠:包裝上嘅「天然」、「無穀」、「人類食用級」等市場用語——呢啲唔係法定營養標準。
資料來源
- AAFCO 貓糧營養標準:成貓維持最低粗蛋白 26% 乾物基準、生長期 30%;牛磺酸最低 0.10%(乾糧)/0.20%(罐頭)乾物基準。
- WSAVA Global Nutrition Guidelines:以「完整及均衡」聲明、製造商質控、體態評分(BCS)同肌肉狀況評分(MCS)作選糧依據;建議老貓每 6 個月健康檢查。
- IRIS(International Renal Interest Society)CKD 指引:飲食磷密度目標(第 1-2 期 ≤150、第 3-4 期 ≤120 mg/100 kcal)。
- NRC(National Research Council)2006:貓每日總水分攝取建議 50-60 ml/kg 體重。
- 產品價格、淨重、標示(水分/蛋白質/脂肪/磷/熱量):PetChill 產品頁(2026-10-02 查核)。
本文為一般營養資訊,唔構成獸醫診斷或處方。處方糧必須按註冊獸醫指示使用。

