PetChill 寵物百科
貓糧

貓罐頭 vs 乾糧 2026|含水量、飲水量同每日成本香港實價對照

乾糧水分約 8-12%、主食罐 78-89%——同一隻 4kg 貓,全乾糧一日由食物拎到嘅水只有幾毫升,全濕糧可以拎到 150 ml 以上。本文用香港實價計每公斤單價同每日成本,附真實產品頁連結同混餵比例建議。

發佈:2026-10-02·10 分鐘閱讀·作者:PetChill 寵物營養團隊
木枱上一邊乾糧粒、一邊濕糧肉汁,中間一杯清水,一隻健康香港短毛貓坐喺後面(乾糧與濕糧對照)

💡 快速解答

本文重點:貓罐頭 vs 乾糧 2026|含水量、飲水量同每日成本香港實價對照。如果您趕時間,可直接跳至下方目錄的核心章節,或先睇文末「重點摘要」同「常見問題」。全文約 10 分鐘。

貓罐頭(主食罐)含水量約 78-89%,乾糧只有約 8-12%。同一每日熱量下,全濕糧可以提供 150 ml 以上嘅水分,全乾糧只提供幾毫升。想改善飲水,最有效嘅一步就係提高濕糧比例;想控制開支,就要比較「每 100 kcal 成本」而唔係每包價錢。

3 個重點

  1. 水分差距係結構性:唔係「濕糧好啲」咁簡單,係同一份熱量下,乾糧幾乎唔提供水。
  2. 價錢要用每 100 kcal 比:濕糧每公斤單價係乾糧 1.5-3 倍,但水佔八成重量,直接比每公斤會誤導。
  3. 唔一定要全濕糧:每日一餐主食罐已經可以明顯拉高總水分攝取,係香港最可行嘅中間方案。

含水量差幾遠?用包裝標示對照

以下數字全部取自 PetChill 產品頁上嘅包裝標示(保證分析),唔係估計值:

產品 類型 標示水分 標示蛋白質 香港實價
nutram 紐頓 無薯無穀全貓糧 5.4kg 乾糧 包裝標示水分 10% 36% $397.6
ownat 嚴選放牧雞肉與火雞 易消化 400g 乾糧 8% 40% $70
ZiwiPeak 微蒸風乾 2.2kg 風乾 12% 40% $652
Instinct 本能凍乾幼貓主食糧 9.5oz 凍乾 6% 38% $86
now FRESH 無穀老貓肉醬包 70g 濕糧 78% 8% $20
Harlow Blend 楓葉主食罐 80g 主食罐 81% 15% $12
WeRuVa 主食罐 雞湯雞胸南瓜 156g 主食罐 84.5% — $15.6
AIME 老貓罐 75g 主食罐 85% 10% $14
AIXIA 15+ 老貓罐 40g 濕糧 88% 5.6% $6.2

點解濕糧蛋白質標示低好多? 因為標示係「濕基」(as fed)——同一份蛋白質,水多咗八成,百分比自然被稀釋。要比較就要換算乾物基準(dry matter basis):AIME 老貓罐標示蛋白質 10%、水分 85%,乾物基準蛋白質 ≈ 10 ÷ (100−85) × 100 = 約 67%,比大部分乾糧更高。所以「罐頭蛋白質只有 10%」係一個典型誤讀。

每日飲水量:乾糧貓要靠自己飲,濕糧貓唔使

美國國家科學研究委員會(NRC 2006)建議貓嘅每日總水分攝取(total water intake)約 50-60 ml/kg 體重,即一隻 4kg 貓約 200-240 ml。呢個數字包括食物中嘅水同自己飲嘅水。

用上表標示水分計:一隻 4kg 室內成貓每日約需 250 kcal。

  • 全乾糧:每日約食 60g 乾糧(水分 10%)→ 由食物拎到嘅水約 6 ml,其餘近 240 ml 全部要自己飲。
  • 全濕糧:每日約食 330g 主食罐(水分 80%)→ 由食物拎到嘅水約 264 ml,理論上已經滿足大部分需求。
  • 半濕半乾:乾糧 30g + 主食罐 170g → 約 139 ml 來自食物,剩低嘅飲水壓力細好多。

期刊文獻嘅觀察同上面一致:進食約 75% 水分膳食嘅貓,每日總水分攝取介乎 145-293 ml;進食約 5% 水分膳食嘅貓,只有 103-109 ml(Buckley 2011;Thomas 2017)。獸醫文獻亦指出,提高膳食水分會令總水分攝取上升,即使貓自己飲水(free water intake)減少。

實務結論:飲水量偏低嘅室內貓,與其買第二個飲水機,不如每日加一餐主食罐。

每日成本實算(香港實價)

用「每 100 kcal 成本」比較最公平:每日成本 = 每 100 kcal 成本 × 2.5(4kg 成貓每日約 250 kcal)。以下產品包裝有標示熱量,可以直接計:

產品 香港實價 每公斤單價 標示熱量 每 100 kcal 成本 每日成本(250 kcal)
ownat 易消化雞肉火雞 400g $70 $175/kg 4,175 kcal/kg 約 $4.2 約 $10.5
ZiwiPeak 微蒸風乾 2.2kg $652 $296/kg 4,400 kcal/kg 約 $6.7 約 $16.8
AIME 老貓罐 75g $14 $187/kg 690 kcal/kg 約 $27.1 約 $67.6
now FRESH 老貓肉醬包 70g $20 $282/kg 953 kcal/kg 約 $29.6 約 $74.0

包裝冇標示熱量嘅產品,只能計每公斤單價(同樣係實價,冇估算):

產品 香港實價 淨重 每公斤單價
ProSeries 體重控制老貓 5.44kg $310 5.44kg $57/kg
Orijen 渴望 健美貓 5.4kg $474.6 5.4kg $88/kg
HeroMama 益生菌晶球夾心糧 4.5kg $702 4.5kg $156/kg
WeRuVa 主食罐 156g $15.6 156g $100/kg
AIME 老貓罐 75g $14 75g $187/kg

一句總結:全濕糧餵養每日開支可以係乾糧嘅 4-7 倍,但混餵(乾糧+每日一罐 80g 主食罐)通常只需多 $14-20/日,性價比最高。

乾糧唔等於差:揀乾糧睇 4 樣

  1. 蛋白質達標:成貓乾糧蛋白質(乾物基準)≥30%、幼貓 ≥35%(AAFCO 貓糧營養標準:成貓維持最低粗蛋白 26% 乾物基準、生長階段 30%)。
  2. 前五位係動物性食材:成分表按重量排序,肉、內臟、魚排前列;玉米、小麥、大豆排太前就要留意。
  3. 確認完整及均衡聲明:有 AAFCO/FEDIAF "complete and balanced" 字句先算主食。
  4. 有熱量標示:有 kcal/kg 你先計得到每日餵食量,唔靠感覺倒。

濕糧揀購要點:主食罐 vs 副食罐

  • 主食罐:包裝有完整營養聲明,可長期當唯一主食。香港價位約 $10.4-34/罐(視品牌同重量)。
  • 副食罐:多數標「佐餐」「補充」「湯罐」,鈣磷比例唔齊,只可以拌糧或獎勵。價位通常 $8-18/罐,HeroMama 副食罐 80g $8、怪獸部落港式鮮煲湯 80g $9 都屬此類。
  • 唔好用價錢判斷:有啲平價罐頭係真主食罐,有啲貴價罐只係靚包裝嘅副食罐。唯一可靠方法係睇營養聲明。

混餵實戰:3 個香港家庭可行方案

方案 組合 每日食物水分(估算) 額外每日開支
A:全乾糧+飲水機 乾糧 60g 約 6 ml —
B:乾糧+每日一罐(推薦) 乾糧 35g+主食罐 80g 約 66-70 ml 約 +$12-15
C:全濕糧 主食罐 330g 約 260 ml 約 +$50-70

(食物水分=每日進食量 × 包裝標示水分;乾糧以標示 8-12%、主食罐以標示 78-88% 計。)

B 方案嘅實際做法:朝早放定量乾糧,晚上開一罐主食罐(85g 左右),罐頭加 1-2 湯匙暖水拌開,既補水又提升香氣,對嗅覺退化嘅老貓特別有用。

保存同安全

  • 乾糧:開封後密封、離地存放,香港潮濕天氣建議一個月內食完;出油、異味、黴點即刻丟。
  • 濕糧:開罐後冷藏唔超過 24 小時;室溫擺放超過半日要倒。未開封罐頭常溫存放即可。
  • 轉糧:7-10 日漸進,由兩成新糧開始,肚痾或嘔吐就退回上一個比例。
  • 幾時要睇獸醫:持續嘔吐、腹瀉超過兩日、24 小時完全拒食、或者飲水量突然大增(可能同腎病、糖尿病、甲狀腺有關),都應盡快諮詢註冊獸醫。

資料來源

  • NRC(National Research Council)2006,《Nutrient Requirements of Dogs and Cats》——貓每日總水分攝取建議 50-60 ml/kg 體重。
  • AAFCO 貓糧營養標準(Cat Food Nutrient Profiles)——成貓維持粗蛋白最低 26% 乾物基準、生長階段 30%;牛磺酸乾糧 0.10%、罐頭 0.20% 乾物基準。
  • Buckley 等(2011)、Thomas 等(2017)——膳食水分 5% 與 75% 時,貓每日總水分攝取分別約 103-109 ml 與 145-293 ml。
  • WSAVA Global Nutrition Guidelines——熱量需求評估、體態評分(BCS)工具。
  • 產品水分、蛋白質、熱量數字:PetChill 產品頁包裝標示(2026-10-02 查核)。

本文為一般營養資訊,唔構成獸醫診斷或處方。貓咪有疾病(腎病、泌尿、糖尿病、慢性腸胃問題)應由註冊獸醫決定膳食方案。

延伸閱讀

常見問題 (FAQ)

📌 重點摘要

  • 本文依序拆解:3 個重點、含水量差幾遠?用包裝標示對照、每日飲水量:乾糧貓要靠自己飲,濕糧貓唔使、每日成本實算(香港實價)、乾糧唔等於差:揀乾糧睇 4 樣 等章節
  • 關鍵結論可跳至目錄對應章節快速查閱
  • 如有疑問,請諮詢註冊獸醫

📘 相關課程

📚 貓糧文章目錄

呢篇文章屬於「貓糧」topic cluster,查看更多相關文章:

⭐ 主文章:貓糧完全指南貓罐頭膠類解讀 2026|卡拉膠、瓜爾豆膠等 6 種增稠劑一次過睇→ 閱讀貓糧推薦 2026|12 款分場景實測推介(香港實價+每日成本)→ 閱讀凍乾 vs 風乾貓糧 2026|製程、復水比例、安全風險同每日成本→ 閱讀無穀物貓糧真相 2026|無穀 ≠ 低碳水(附香港實價對照)→ 閱讀幼貓糧指南 2026|餵食量曲線、轉糧 SOP 同香港實價比較→ 閱讀貓糧磷含量與腎臟 2026|IRIS 目標值、mg/100kcal 換算同處方糧選擇→ 閱讀老貓糧指南 2026|7 歲後蛋白質、磷同水分點揀(香港實價)→ 閱讀貓腸胃炎全解讀|香港嘔吐肚痾應對+益生菌科研實證→ 閱讀ACANA 愛肯拿貓糧指南|加拿大高蛋白 Orijen 姊妹香港必讀→ 閱讀牛筋零食指南|香港狗主必讀:牛筋條咬棒好處・尺寸揀選・安全注意→ 閱讀貓罐頭品牌比較|香港熱門罐頭邊隻好・點揀指南→ 閱讀貓罐頭消委會測試|香港報告重點與營養數據解讀→ 閱讀貓糧邊隻好|香港 2026 貓糧揀選完整標準→ 閱讀貓主食罐推薦|香港 2026 主食罐挑選・成分・品牌比較→ 閱讀無穀物貓糧指南|貓咪要唔要食無穀糧?香港揀選標準→ 閱讀自製貓狗鮮食安全指南|DIY鮮食衛生毒物禁忌香港→ 閱讀凍乾貓糧指南|凍乾定鮮食好?營養還原香港餵法→ 閱讀魚油牛磺酸補充指南|香港貓狗Omega-3挑選與餵食注意→ 閱讀鮮食營養|香港貓狗鮮食比例・均衡・自製注意事項→ 閱讀鮮食Topper指南|香港貓狗加料開胃・安全份量全攻略→ 閱讀怪獸部落貓糧指南|台灣人食級寵物糧香港評價→ 閱讀Hills 希爾思貓糧指南|美國獸醫推薦處方糧香港揀選→ 閱讀天然零食指南|香港貓狗天然零食好處・點揀・有毒食材警號→ 閱讀Orijen 渴望貓糧指南|加拿大高蛋白無穀物香港必讀→ 閱讀生糧 vs 熟糧比較|香港貓狗生食安全與營養指南→ 閱讀Royal Canin 皇家貓糧指南|法國品種糧處方糧香港拆解→ 閱讀軟咀嚼零食指南|香港貓狗軟零食好處・潔牙・選購貼士→ 閱讀訓練零食指南|香港貓狗細粒天然零食挑選・份量計算實戰→ 閱讀貓咪維生素補充|香港貓要食補充品嗎?需要・種類・點揀→ 閱讀汪喵星球貓糧指南|台灣人食級寵物糧香港點揀→ 閱讀濕糧vs乾糧|貓咪食濕糧定乾糧好?香港餵食比較指南→ 閱讀幼貓糧選購指南|香港幼貓糧點揀・5 款比較→ 閱讀CANAGAN 原之選貓糧評測|無穀物成分同香港價格指南→ 閱讀Orijen 渴望貓糧評測 2026|香港價格、成分優缺點全解析→ 閱讀香港貓糧邊隻好?2026 十大熱門貓糧品牌指南→ 閱讀

您也可能感興趣