PetChill 寵物百科
貓糧

幼貓糧指南 2026|餵食量曲線、轉糧 SOP 同香港實價比較

幼貓(2-12 月齡)每公斤體重需要嘅熱量約為成貓嘅 2-3 倍。本文附月齡餵食餐次表、14 日轉糧 SOP、香港 12 款幼貓糧實價(濕糧/乾糧/凍乾/風乾)同每日成本試算。

發佈:2026-10-02·11 分鐘閱讀·作者:PetChill 寵物營養團隊
四個月大香港短毛幼貓低頭食緊濕糧,旁邊有清水碗(幼貓糧餵食指南)

💡 快速解答

本文重點:幼貓糧指南 2026|餵食量曲線、轉糧 SOP 同香港實價比較。如果您趕時間,可直接跳至下方目錄的核心章節,或先睇文末「重點摘要」同「常見問題」。全文約 11 分鐘。

幼貓要用「生長期(growth)」或「全齡(all life stages)」配方——AAFCO 生長期標準要求粗蛋白最低 30% 乾物基準(成貓 26%)、鈣 1.0%、磷 0.8%、牛磺酸 0.10% 乾物基準。以每公斤體重計,幼貓熱量需求約為成貓嘅 2-3 倍,所以唔可以照成貓份量餵,亦唔應該用成貓糧長期代替。

3 個重點

  1. 一定要用生長期/全齡配方:蛋白質、鈣、磷、牛磺酸標準都比成貓糧高。
  2. 餐次隨月齡遞減:4-8 週 4-5 餐、8-12 週 3-4 餐、3-6 月 3 餐、6-12 月 2-3 餐。
  3. 轉糧要 14 日:新糧每次加兩成,出現軟便就退回上一個比例。

月齡餵食餐次同觀察重點

月齡 每日餐次 食物型態 觀察重點
4-8 週(斷奶期) 4-5 濕糧糊狀/泡軟幼貓糧 體重每週增加;母貓奶轉固體食物
8-12 週 3-4 幼貓濕糧+泡軟乾糧 開始換牙,食慾可能短暫波動
3-6 月 3 幼貓濕糧+幼貓乾糧 成長最快期,蛋白質需求最高
6-12 月 2-3 幼貓/全齡配方 逐步過渡成貓糧(12 月齡後)

份量點定? 最可靠係跟包裝餵食表(按體重)+每兩週量體重同做體態評分(BCS)。幼貓 4-6 週齡起可以每兩週磅一次,第一年內體重穩定上升係正常,突然停滯或下跌要檢查。

香港實價:幼貓糧(2026-10-02 查核)

產品 型態 淨重 香港實價 每公斤單價
Pure paws 幼貓慕斯罐 雞+牛磺酸 80g 濕糧 80g $9 $113/kg
RONRON 幼貓主食包 75g 濕糧 75g $8.5 $113/kg
Vitakraft 幼貓罐 雞肉口味 85g 濕糧 85g $9 $106/kg
ADVANCE 幼貓濕糧 雞肉 85g 濕糧 85g $9.7 $114/kg
Hill's 幼貓罐 雞肉 2.8oz 濕糧 79g $10.5 $133/kg
WELLNESS 幼貓主食罐 雞肉 70g 濕糧 70g $16 $229/kg
ZiwiPeak 微蒸風乾 幼貓配方罐 85g 濕糧 85g $34 $400/kg
PLATINUM 鮮魚肉脆 幼貓配方 400g 乾糧 400g $63 $158/kg
Orijen 渴望 幼貓乾糧 5.4kg 乾糧 5.4kg $488.6 $90/kg
WELLNESS CORE 幼貓乾糧 試食裝 250g 乾糧 250g $40 $160/kg
Instinct 本能凍乾幼貓生肉主食糧 走地雞 9.5oz 凍乾 269g $86 $320/kg
ZiwiPeak 微蒸風乾 幼貓配方 700g 風乾 700g $279 $399/kg

留意:小包裝(250-400g)每公斤單價可以係大包裝嘅 2 倍以上。幼貓 5 個月後食量穩定,可以轉大包裝省成本。試食裝係一個好方法先確認貓咪接受度。

每日成本試算

方案 香港實價 每日成本(估算)
全濕糧($106-133/kg 級別) $8.5-9.7/罐(85g) 幼貓每日約需多餐,每日 3-5 罐;約 $26-48/日
全幼貓乾糧($90/kg 級別) $488.6/5.4kg 約 $12-20/日(幼貓熱量需求高於成貓)
混餵(乾糧+每日 1-2 罐) 兩者相加 約 $20-30/日
全凍乾/風乾 $320-399/kg 開支最高,一般作混糧用

(幼貓熱量需求按體重同月齡變化大,以上為一般範圍;準確份量請跟包裝餵食表同獸醫建議。)

14 日轉糧 SOP

日數 舊糧 新糧 觀察
第 1-3 日 75% 25% 便便成形?食慾正常?
第 4-6 日 50% 50% 出現軟便即退回上一階段
第 7-10 日 25% 75% 體重照常上升
第 11-14 日 0% 100% 完成轉換

幼貓轉糧要慢嘅原因:幼貓腸道菌群未成熟、體重又細,腹瀉容易造成脫水危及生命。同成貓相比,幼貓轉糧建議延長至 14 日以上,出現持續軟便應及早求診。

幼貓唔可以食嘅嘢

  • 成貓處方糧(除非獸醫指定)
  • 狗糧(牛磺酸不足)
  • 純魚罐頭長期當主食(鈣磷比例失衡)
  • 人食調味食物、朱古力、洋蔥、蒜、提子乾
  • 生蛋白(影響生物素吸收)
  • 全素食(貓係絕對肉食性動物)

資料來源

  • AAFCO 貓糧營養標準:生長期(growth)最低粗蛋白 30% 乾物基準、脂肪 9%、鈣 1.0%、磷 0.8%、牛磺酸 0.10% 乾物基準;成貓維持為粗蛋白 26%、鈣 0.6%、磷 0.5%。
  • WSAVA Global Nutrition Guidelines:以體態評分(BCS)同肌肉狀況評分監測成長,並確認產品有「完整及均衡」聲明。
  • NRC(National Research Council)2006:生長期能量需求顯著高於成貓維持需求;貓每日總水分攝取建議 50-60 ml/kg 體重。
  • 產品價格、淨重、配方標示:PetChill 產品頁(2026-10-02 查核)。

本文為一般營養資訊,唔構成獸醫診斷或處方。幼貓健康問題應盡快諮詢註冊獸醫。

延伸閱讀

常見問題 (FAQ)

📌 重點摘要

  • 本文依序拆解:3 個重點、月齡餵食餐次同觀察重點、香港實價:幼貓糧(2026-10-02 查核)、每日成本試算、14 日轉糧 SOP 等章節
  • 關鍵結論可跳至目錄對應章節快速查閱
  • 如有疑問,請諮詢註冊獸醫

📘 相關課程

📚 貓糧文章目錄

呢篇文章屬於「貓糧」topic cluster,查看更多相關文章:

⭐ 主文章:貓糧完全指南貓罐頭膠類解讀 2026|卡拉膠、瓜爾豆膠等 6 種增稠劑一次過睇→ 閱讀貓糧推薦 2026|12 款分場景實測推介(香港實價+每日成本)→ 閱讀凍乾 vs 風乾貓糧 2026|製程、復水比例、安全風險同每日成本→ 閱讀無穀物貓糧真相 2026|無穀 ≠ 低碳水(附香港實價對照)→ 閱讀貓糧磷含量與腎臟 2026|IRIS 目標值、mg/100kcal 換算同處方糧選擇→ 閱讀老貓糧指南 2026|7 歲後蛋白質、磷同水分點揀(香港實價)→ 閱讀貓罐頭 vs 乾糧 2026|含水量、飲水量同每日成本香港實價對照→ 閱讀貓腸胃炎全解讀|香港嘔吐肚痾應對+益生菌科研實證→ 閱讀ACANA 愛肯拿貓糧指南|加拿大高蛋白 Orijen 姊妹香港必讀→ 閱讀牛筋零食指南|香港狗主必讀:牛筋條咬棒好處・尺寸揀選・安全注意→ 閱讀貓罐頭品牌比較|香港熱門罐頭邊隻好・點揀指南→ 閱讀貓罐頭消委會測試|香港報告重點與營養數據解讀→ 閱讀貓糧邊隻好|香港 2026 貓糧揀選完整標準→ 閱讀貓主食罐推薦|香港 2026 主食罐挑選・成分・品牌比較→ 閱讀無穀物貓糧指南|貓咪要唔要食無穀糧?香港揀選標準→ 閱讀自製貓狗鮮食安全指南|DIY鮮食衛生毒物禁忌香港→ 閱讀凍乾貓糧指南|凍乾定鮮食好?營養還原香港餵法→ 閱讀魚油牛磺酸補充指南|香港貓狗Omega-3挑選與餵食注意→ 閱讀鮮食營養|香港貓狗鮮食比例・均衡・自製注意事項→ 閱讀鮮食Topper指南|香港貓狗加料開胃・安全份量全攻略→ 閱讀怪獸部落貓糧指南|台灣人食級寵物糧香港評價→ 閱讀Hills 希爾思貓糧指南|美國獸醫推薦處方糧香港揀選→ 閱讀天然零食指南|香港貓狗天然零食好處・點揀・有毒食材警號→ 閱讀Orijen 渴望貓糧指南|加拿大高蛋白無穀物香港必讀→ 閱讀生糧 vs 熟糧比較|香港貓狗生食安全與營養指南→ 閱讀Royal Canin 皇家貓糧指南|法國品種糧處方糧香港拆解→ 閱讀軟咀嚼零食指南|香港貓狗軟零食好處・潔牙・選購貼士→ 閱讀訓練零食指南|香港貓狗細粒天然零食挑選・份量計算實戰→ 閱讀貓咪維生素補充|香港貓要食補充品嗎?需要・種類・點揀→ 閱讀汪喵星球貓糧指南|台灣人食級寵物糧香港點揀→ 閱讀濕糧vs乾糧|貓咪食濕糧定乾糧好?香港餵食比較指南→ 閱讀幼貓糧選購指南|香港幼貓糧點揀・5 款比較→ 閱讀CANAGAN 原之選貓糧評測|無穀物成分同香港價格指南→ 閱讀Orijen 渴望貓糧評測 2026|香港價格、成分優缺點全解析→ 閱讀香港貓糧邊隻好?2026 十大熱門貓糧品牌指南→ 閱讀

您也可能感興趣