PetChill 寵物百科
貓糧

貓糧磷含量與腎臟 2026|IRIS 目標值、mg/100kcal 換算同處方糧選擇

磷係貓腎病飲食管理關鍵:IRIS 建議第 1-2 期每日磷密度 ≤150 mg/100kcal、第 3-4 期 ≤120 mg/100kcal。本文教你由包裝標示(磷 %)換算 mg/100kcal,附香港 12 款產品實價同處方糧對照。

發佈:2026-10-02·11 分鐘閱讀·作者:PetChill 寵物營養團隊
獸醫診間內獸醫手持無品牌檢驗報告,旁邊一隻健康香港短毛貓坐喺診療檯,枱上有量杯(貓糧磷含量與腎臟)

💡 快速解答

本文重點:貓糧磷含量與腎臟 2026|IRIS 目標值、mg/100kcal 換算同處方糧選擇。如果您趕時間,可直接跳至下方目錄的核心章節,或先睇文末「重點摘要」同「常見問題」。全文約 11 分鐘。

對慢性腎病(CKD)貓,磷係最關鍵嘅營養指標之一:IRIS 指引建議第 1-2 期每日磷密度 ≤150 mg/100 kcal、第 3-4 期 ≤120 mg/100 kcal,並建議第 2 期起考慮腎臟處方飲食、第 3-4 期建議採用。健康成貓唔需要刻意限磷,重點係唔好長期餵磷密度過高嘅飲食,並由獸醫按驗血結果決定。

3 個重點

  1. 重點睇「每 100 kcal 磷含量」:唔係睇包裝上嘅「磷 %」,因為濕糧同乾糧嘅 % 冇得直接比。
  2. 驗血先係判斷依據:IRIS 依血清磷(mg/dL)定目標:第 1-2 期 2.7-4.5、第 3 期 <5.0、第 4 期 <6.0 mg/dL。
  3. 腎臟處方糧係「獸醫指導產品」:需要按分期同驗血結果揀,唔應該自行長期轉用。

磷同腎臟嘅關係

腎臟係磷排泄嘅主要途徑。腎功能下降時,磷開始積聚,引發腎性二次副甲狀腺功能亢進(renal secondary hyperparathyroidism),被認為會加速腎臟損傷。所以控制磷係 CKD 飲食管理嘅核心,而蛋白質限制嘅時機反而係後期才需要(太早大幅限蛋白會令肌肉流失)。

IRIS 目標值一覽

項目 IRIS 第 1-2 期 IRIS 第 3 期 IRIS 第 4 期
血清磷目標(mg/dL) 2.7-4.5 < 5.0 < 6.0
飲食磷密度目標(mg/100 kcal) ≤ 150 ≤ 120 ≤ 120
覆診抽血頻率 每 4-6 個月 每 3-4 個月 每 3-4 個月
飲食介入 建議考慮腎臟處方飲食 建議採用腎臟處方飲食 建議採用腎臟處方飲食
若飲食限制 4-6 週未達標 加磷酸鹽結合劑(binders) 同左 同左

(治療性腎臟處方糧嘅磷密度一般範圍為 80-135 mg/100 kcal。若貓咪完全拒食處方糧,獸醫會考慮「中等磷含量嘅可口維持糧(<200 mg/100 kcal)+磷酸鹽結合劑」。)

香港產品磷含量對照(包裝標示實查)

下表 % 同水分數字全部取自 PetChill 產品頁嘅包裝標示,乾物基準磷係用標示數字換算(唔係廠商公佈值):

產品 類型 標示磷 標示水分 乾物基準磷(換算) 香港實價 每公斤單價
Almo Nature Holistic 老貓護理 85g 濕糧 0.16% 未標示(濕糧一般約 78-80%) 約 0.76% $11.3 $133/kg
AIME 老貓罐 75g 濕糧 0.25%(最大值) 85% 約 1.67% $14 $187/kg
AIXIA 低鎂低磷高齡貓 化毛球 40g 濕糧 標示低鎂低磷配方 濕糧 — $7.2 $180/kg
AIXIA 低鎂低磷高齡貓 護皮毛 40g 濕糧 標示低鎂低磷配方 濕糧 — $7.3 $183/kg
nutram 紐頓 無薯無穀全貓糧 5.4kg 乾糧 0.8% 乾糧約 10% 約 0.89% $397.6 $74/kg
Leonardo 無穀物老貓糧 300g 乾糧 0.9% 10% 約 1.0% $58 $193/kg
HeroMama 益生菌晶球夾心糧 曠野鮮雞 400g 乾糧 0.9% 8.7% 約 0.99% $91 $228/kg
HeroMama 益生菌晶球夾心糧 深海鱈魚 400g 乾糧 1% 9% 約 1.1% $82 $205/kg
ownat 全齡貓糧 嚴選放牧雞肉與火雞 400g 乾糧 1.1% 8% 約 1.2% $70 $175/kg
ownat 全齡貓糧 已絕育體重管理 1kg 乾糧 1% 10% 約 1.11% $140 $140/kg
Instinct 本能凍乾幼貓主食糧 9.5oz 凍乾 1% 6% 約 1.06% $86 $320/kg
Animonda 糖尿病處方乾糧 1.2kg 處方乾糧 配方針對代謝 6% — $155 $129/kg

解讀:健康成貓嘅維持糧乾物基準磷一般 0.8-1.5%,上表產品都落喺正常範圍。要留意嘅係患病貓——同一款糧對 CKD 貓可能偏高,所以處方糧嘅價值就係明確控制磷密度。

自己換算 mg/100 kcal(3 步)

  1. 由「磷 %」轉「每 100 g 毫克」:磷 0.25% = 每 100 g 含 250 mg。
  2. 由包裝熱量算出 100 kcal 對應幾多克:例如標示 690 kcal/kg → 100 kcal = 1,000 ÷ 690 × 100 ≈ 145 g。
  3. 乘返去:250 mg/100 g × 1.45 = 約 363 mg/100 kcal。

用同樣方法計上表 AIME 老貓罐(標示 690 kcal/kg、磷 0.25%)得約 363 mg/100 kcal。呢個數字明顯高於 IRIS 對 CKD 貓嘅建議值(≤150 mg/100 kcal)——但記住:AIME 老貓罐係維持糧,唔係腎臟處方糧,健康貓食冇問題;如果貓咪已確診 CKD,就要換成獸醫指定嘅處方糧。

若包裝冇標示熱量:就冇辦法準確換算 mg/100 kcal,只能比較「乾物基準磷 %」(第 2 欄),或者請獸醫按驗血結果同產品資料決定。

處方糧 vs 非處方低磷選擇(香港實價)

產品 定位 香港實價 適用
Royal Canin 腎臟+關節處方 濕糧 85g 處方(RENAL+MOBILITY) $20 IRIS 第 2-4 期(獸醫指導)
Royal Canin 成貓腎臟+關節處方 2kg 處方乾糧 $319 IRIS 第 2-4 期
Royal Canin 早期腎臟+關節處方 2kg 處方(Early Renal) $319 早期 CKD(磷限制較溫和)
Hill's c/d 泌尿系統配方罐 2.9oz 處方(泌尿) $25 泌尿道結石病史(唔係腎病)
ADVANCE 貓濕糧 泌尿專用 85g 處方(泌尿) $4.5 泌尿處方,需獸醫指示
AIXIA 低鎂低磷高齡貓罐 40g 非處方(高齡維持) $7.2 健康高齡貓日常,非治療用途
Almo Nature Holistic 老貓護理 85g 非處方 $11.3 健康老貓;乾物基準磷約 0.76%(偏低)

重要提醒:泌尿處方糧(c/d、Urinary S/O)同腎臟處方糧唔可以互換——前者針對結石(控制鎂、尿液 pH),後者針對磷同蛋白質代謝。搞錯會令病情惡化,所以一定要由獸醫按診斷指定。

蛋白質要唔要一齊限?

  • 早期(IRIS 1-2 期):通常唔建議大幅限蛋白,重點係「避免過量」同時確保優質蛋白,防止肌肉流失。文獻常見建議約每日 5-5.4 g 蛋白質/kg 體重。
  • 後期(3-4 期):才逐步降低蛋白質,以減輕尿毒症狀。
  • 老貓同時有 CKD:肌肉流失風險高,所以蛋白質質素(動物性、高消化率)比數量更重要,必須由獸醫平衡。

每日成本對照

方案 香港實價 每日成本
普通維持糧(乾糧 $74-90/kg) $397.6/5.4kg 起 約 $10.5-16.8(250 kcal 估算)
處方腎臟乾糧 2kg $319 視每日份量,按獸醫指示
處方腎臟濕糧 85g $20/罐 全罐頭餵養開支較高(參考一般主食罐:約 $68-74/日)
非處方低磷濕糧 $7.2-11.3/罐 較低,但唔適用於已確診 CKD

資料來源

  • IRIS(International Renal Interest Society)CKD 指引:血清磷分期目標(第 1-2 期 2.7-4.5 mg/dL、第 3 期 <5.0、第 4 期 <6.0);飲食磷密度建議(第 1-2 期 ≤150 mg/100 kcal、第 3-4 期 ≤120 mg/100 kcal);第 2-4 期建議腎臟飲食;飲食限制 4-6 週未達標加磷酸鹽結合劑。
  • Today's Veterinary Practice(2018),《Feeding Cats With Chronic Kidney Disease》:治療性腎臟處方糧磷密度一般 80-135 mg/100 kcal;早期建議每日約 5-5.4 g 蛋白質/kg 體重。
  • AAFCO 貓糧營養標準:成貓維持最低磷 0.5% 乾物基準、生長階段 0.8%。
  • 產品磷含量、水分、熱量、價格:PetChill 產品頁包裝標示(2026-10-02 查核)。

本文為一般營養資訊,唔構成獸醫診斷或處方。腎病貓嘅飲食必須由註冊獸醫按驗血結果決定。

延伸閱讀

常見問題 (FAQ)

📌 重點摘要

  • 本文依序拆解:3 個重點、磷同腎臟嘅關係、IRIS 目標值一覽、香港產品磷含量對照(包裝標示實查)、自己換算 mg/100 kcal(3 步) 等章節
  • 關鍵結論可跳至目錄對應章節快速查閱
  • 如有疑問,請諮詢註冊獸醫

📘 相關課程

📚 貓糧文章目錄

呢篇文章屬於「貓糧」topic cluster,查看更多相關文章:

⭐ 主文章:貓糧完全指南貓罐頭膠類解讀 2026|卡拉膠、瓜爾豆膠等 6 種增稠劑一次過睇→ 閱讀貓糧推薦 2026|12 款分場景實測推介(香港實價+每日成本)→ 閱讀凍乾 vs 風乾貓糧 2026|製程、復水比例、安全風險同每日成本→ 閱讀無穀物貓糧真相 2026|無穀 ≠ 低碳水(附香港實價對照)→ 閱讀幼貓糧指南 2026|餵食量曲線、轉糧 SOP 同香港實價比較→ 閱讀老貓糧指南 2026|7 歲後蛋白質、磷同水分點揀(香港實價)→ 閱讀貓罐頭 vs 乾糧 2026|含水量、飲水量同每日成本香港實價對照→ 閱讀貓腸胃炎全解讀|香港嘔吐肚痾應對+益生菌科研實證→ 閱讀ACANA 愛肯拿貓糧指南|加拿大高蛋白 Orijen 姊妹香港必讀→ 閱讀牛筋零食指南|香港狗主必讀:牛筋條咬棒好處・尺寸揀選・安全注意→ 閱讀貓罐頭品牌比較|香港熱門罐頭邊隻好・點揀指南→ 閱讀貓罐頭消委會測試|香港報告重點與營養數據解讀→ 閱讀貓糧邊隻好|香港 2026 貓糧揀選完整標準→ 閱讀貓主食罐推薦|香港 2026 主食罐挑選・成分・品牌比較→ 閱讀無穀物貓糧指南|貓咪要唔要食無穀糧?香港揀選標準→ 閱讀自製貓狗鮮食安全指南|DIY鮮食衛生毒物禁忌香港→ 閱讀凍乾貓糧指南|凍乾定鮮食好?營養還原香港餵法→ 閱讀魚油牛磺酸補充指南|香港貓狗Omega-3挑選與餵食注意→ 閱讀鮮食營養|香港貓狗鮮食比例・均衡・自製注意事項→ 閱讀鮮食Topper指南|香港貓狗加料開胃・安全份量全攻略→ 閱讀怪獸部落貓糧指南|台灣人食級寵物糧香港評價→ 閱讀Hills 希爾思貓糧指南|美國獸醫推薦處方糧香港揀選→ 閱讀天然零食指南|香港貓狗天然零食好處・點揀・有毒食材警號→ 閱讀Orijen 渴望貓糧指南|加拿大高蛋白無穀物香港必讀→ 閱讀生糧 vs 熟糧比較|香港貓狗生食安全與營養指南→ 閱讀Royal Canin 皇家貓糧指南|法國品種糧處方糧香港拆解→ 閱讀軟咀嚼零食指南|香港貓狗軟零食好處・潔牙・選購貼士→ 閱讀訓練零食指南|香港貓狗細粒天然零食挑選・份量計算實戰→ 閱讀貓咪維生素補充|香港貓要食補充品嗎?需要・種類・點揀→ 閱讀汪喵星球貓糧指南|台灣人食級寵物糧香港點揀→ 閱讀濕糧vs乾糧|貓咪食濕糧定乾糧好?香港餵食比較指南→ 閱讀幼貓糧選購指南|香港幼貓糧點揀・5 款比較→ 閱讀CANAGAN 原之選貓糧評測|無穀物成分同香港價格指南→ 閱讀Orijen 渴望貓糧評測 2026|香港價格、成分優缺點全解析→ 閱讀香港貓糧邊隻好?2026 十大熱門貓糧品牌指南→ 閱讀

您也可能感興趣