PetChill 寵物百科
貓糧

貓罐頭膠類解讀 2026|卡拉膠、瓜爾豆膠等 6 種增稠劑一次過睇

罐頭成份表上嘅卡拉膠、瓜爾豆膠、黃原膠、刺槐豆膠、決明子膠、瓊脂到底係咩?本文用 EFSA/JECFA 評估結果拆解 6 種膠類嘅來源、作用、爭議焦點同證據等級,附香港產品頁真實標示(含 mg/kg 數值)同無膠替代品清單。

發佈:2026-10-02·11 分鐘閱讀·作者:PetChill 寵物營養團隊
打開嘅無品牌罐頭肉汁、凝膠質感樣本、紅藻同豆類原料,背景一隻香港短毛貓(貓罐頭膠類成份解讀)

💡 快速解答

本文重點:貓罐頭膠類解讀 2026|卡拉膠、瓜爾豆膠等 6 種增稠劑一次過睇。如果您趕時間,可直接跳至下方目錄的核心章節,或先睇文末「重點摘要」同「常見問題」。全文約 11 分鐘。

罐頭裡面嘅膠類(hydrocolloids)主要作用係增稠、凝膠、防止肉汁同水份分離,令罐頭質地一致。歐盟 EFSA 同國際 JECFA 都對常用膠類做過安全評估並批准使用;公眾討論嘅焦點集中喺卡拉膠(E407),而真正有爭議嘅係「降解卡拉膠 poligeenan」——佢唔係食品添加劑、唔准用於食品。腸胃敏感貓可以考慮無膠配方,但唔需要將所有膠類當成毒物。

3 個重點

  1. 膠類唔係「化學毒物」:多數屬天然多醣(海藻、豆類、樹膠、細菌發酵),EFSA/JECFA 均有評估同批准使用。
  2. 分清楚卡拉膠同 poligeenan:前者(E407)批准使用、JECFA 給予「未訂立 ADI」等級;後者(降解卡拉膠,分子量 10-20 kDa)從未獲批准做食品添加劑。
  3. 無膠係一個選項,唔係必須:如果貓咪有慢性軟便、懷疑食物敏感,試無膠配方係合理嘅排除法,但唔會因此「排毒」。

6 種常見膠類對照表

膠類 E 編號 來源 罐頭中作用 監管現況(可查來源) 證據/爭議焦點
卡拉膠 carrageenan E407 紅藻(Eucheuma 等)抽取 凝膠、懸浮、穩定肉汁 EFSA 2018 重新評估:維持每公斤體重每日 75 mg 臨時性群組 ADI;亞慢性毒性試驗 NOAEL 3,400-3,900 mg/kg 體重/日(最高測試劑量),未發現致癌性或基因毒性關注;JECFA 給予「未訂立 ADI」 體外(試管)研究曾提出腸道炎症可能性;人體同貓嘅臨床證據未確立因果
瓜爾豆膠 guar gum E412 瓜爾豆(豆科)種子 增稠、保水 EFSA 2017 重新評估並批准使用 屬可發酵膳食纖維,大量攝取可致軟便
黃原膠 xanthan gum E415 細菌(Xanthomonas campestris)發酵 增稠、穩定、耐高溫滅菌 EFSA 2017 重新評估:ADI「未訂立」(not specified);新生豬隻 NOAEL 750 mg/kg 體重/日 腸道菌群部分發酵成短鏈脂肪酸;極高劑量可致軟便
刺槐豆膠 locust bean gum E410 角豆樹種子(半乳甘露聚醣) 凝膠、防離水 EFSA 2017 重新評估並批准使用 與黃原膠有協同增稠效果,常用組合
決明子膠 cassia gum E427 決明(Senna obtusifolia/tora)種子 高溫滅菌後仍穩定,罐頭常用增稠劑 已列入歐盟批准食品添加劑名單(需符合純度規格) 常配黃原膠使用;部分產品會標明實際添加量(見下)
瓊脂 agar E406 紅藻多醣(洋菜/寒天) 凝膠、模擬肉凍口感 EFSA 重新評估並批准使用;ADI「未訂立」 屬不可消化多醣,主要隨糞便排出

點讀 ADI? ADI(每日可接受攝取量)係監管機構評估終身每日攝取都唔會構成風險嘅水平。ADI「未訂立」(not specified)通常代表毒性極低、唔需要設限,唔係「未評估」。

卡拉膠爭議:源頭係 poligeenan,唔係 E407

公眾對卡拉膠嘅擔憂,多數來自 1970-90 年代嘅動物實驗同體外研究。要分清楚兩個唔同物質:

項目 食品級卡拉膠(E407) 降解卡拉膠(poligeenan)
分子量 高(一般 >100 kDa) 10-20 kDa
監管地位 歐盟、美國等地批准使用 從未批准作食品添加劑,唔會用於食品
EFSA 2018 結論 亞慢性試驗 NOAEL 3,400-3,900 mg/kg 體重/日(最高測試劑量);無致癌性、基因毒性關注 因未獲批准,唔屬於食品添加劑風險評估範圍

EFSA 同時指出,現行規格需要驗證「低分子量部分(<50 kDa)比例」嘅分析方法——所以結論將 ADI 定為「臨時」,要求 5 年內補充數據。呢個係監管嚴謹性嘅表現,唔等於「發現有害」。

對貓嘅實際意義:目前冇任何臨床研究證明「食含卡拉膠商品罐頭嘅貓」會出現腸胃疾病。有慢性腸胃問題嘅貓,排除法可以包括試無膠配方,但應同獸醫一齊做,並同時考慮其他更常見成因(食物蛋白敏感、寄生蟲、IBD)。

香港產品真實標示實例(2026-10-02 查核)

以下係喺 PetChill 產品頁上實際睇得到嘅成份標示,唔係推測:

產品 顯示膠類(標示原文) 香港實價 每公斤單價
Almo Nature Holistic 老貓護理 雞肉 85g 添加劑:決明子膠 5,600 mg/kg(另標示蛋白質 10.7%、磷 0.16%) $11.3 $133/kg
WeRuVa 主食罐 雞湯雞胸南瓜 156g 成份含關華豆膠(guar gum),另加牛磺酸、魚油 $15.6 $100/kg
AIME 老貓罐 雞肉煮吞拿魚 75g 成份含刺槐豆膠;標示熱量 690 kcal/kg、水分 85%、磷 0.25% $14 $187/kg
WELLNESS Complete Health 老貓配方 成份含瓜爾豆膠、決明膠、黃原膠(三種同時使用) $16.6 $—
怪獸部落 機能主食肉肉包 泌尿牛魚餐 50g 產品標示「無膠無榖 100% 鮮肉」 $15 $300/kg
貓主子 御用無膠鮮湯包 鮮嫩純雞肉 55g 產品名稱標示「無膠」;另含牛磺酸 $16 $291/kg
貓主子 御用無膠鮮湯包 雞肉+草飼牛 55g 產品名稱標示「無膠」 $16 $291/kg

換算示範:Almo Nature 標示決明子膠 5,600 mg/kg,一罐 85g 即約含 0.085 kg × 5,600 mg/kg ≈ 476 mg。呢個數值係標示原文換算,唔代表有風險,只係俾你知道自己餵緊幾多。

無膠/減膠替代選擇

方向 做法 香港例子
直接揀無膠配方 產品標明「無膠」或成份表冇膠類 怪獸部落 泌尿牛魚餐 50g $15、貓主子 御用無膠鮮湯包 55g $16
凍乾/風乾主食 製程唔需要加膠增稠 Instinct 本能凍乾幼貓主食糧 9.5oz $86、ZiwiPeak 微蒸風乾 800g $279
混合餵法 日常用主食罐補水,一星期 2-3 餐改用無膠或凍乾 視選擇,每日差異約 $10-30

每日成本對照(實價)

產品 香港實價 淨重 每公斤單價 每日成本(全罐頭餵養,250 kcal 估算)
Almo Nature 老貓護理 85g $11.3 85g $133/kg 包裝未標示熱量,未能計算
AIME 老貓罐 75g $14 75g $187/kg 標示 690 kcal/kg → 約 $68/日
怪獸部落 泌尿牛魚餐 50g $15 50g $300/kg 包裝未標示熱量,未能計算
貓主子 御用無膠鮮湯包 55g $16 55g $291/kg 湯包屬拌糧型態,未標示熱量

結論:標明「無膠」嘅產品每公斤單價通常比普通罐頭貴 1.5-2 倍。如果貓咪冇腸胃症狀,唔一定需要全部換成無膠;如果貓咪經常有軟便而其他成因已排除,試 4-6 星期無膠飲食並記錄症狀變化,係一個成本可控嘅實驗。

30 秒睇成份表實操

  1. 成份表由重量排序,膠類通常排喺中後段(水、肉之後)。
  2. 搜尋關鍵字:卡拉膠(鹿角菜膠)、關華豆膠(瓜爾豆膠)、黃原膠、刺槐豆膠、決明子膠、瓊脂(寒天)。
  3. 留意有冇標明添加量(mg/kg)——有標示通常代表廠商透明度較高。
  4. 睇牛奶同肉汁有冇離水分層:唔加膠就要靠天然肉膠原蛋白,質地會鬆散啲,屬正常現象。

資料來源

  • EFSA ANS Panel(2018),《Re-evaluation of carrageenan (E 407) and processed Eucheuma seaweed (E 407a) as food additives》,EFSA Journal,doi:10.2903/j.efsa.2018.5238——臨時群組 ADI 75 mg/kg 體重/日;NOAEL 3,400-3,900 mg/kg 體重/日;無致癌性、基因毒性關注;poligeenan 未獲批准作食品添加劑。
  • EFSA ANS Panel(2017),《Re-evaluation of xanthan gum (E 415) as a food additive》,EFSA Journal,doi:10.2903/j.efsa.2017.4909——ADI「未訂立」;腸道菌群部分發酵;新生豬隻 NOAEL 750 mg/kg 體重/日。
  • EFSA ANS Panel(2017),《Re-evaluation of locust bean gum (E 410)》《Re-evaluation of guar gum (E 412) as a food additive》,EFSA Journal。
  • AAFCO 貓糧營養標準——罐頭牛磺酸最低 0.20% 乾物基準(比較加工對營養影響)。
  • 產品成份標示、價格、淨重:PetChill 產品頁(2026-10-02 查核)。

本文為一般成份資訊,唔構成獸醫診斷或處方。貓咪有腸胃症狀應諮詢註冊獸醫。

延伸閱讀

常見問題 (FAQ)

📌 重點摘要

  • 本文依序拆解:3 個重點、6 種常見膠類對照表、卡拉膠爭議:源頭係 poligeenan,唔係 E407、香港產品真實標示實例(2026-10-02 查核)、無膠/減膠替代選擇 等章節
  • 關鍵結論可跳至目錄對應章節快速查閱
  • 如有疑問,請諮詢註冊獸醫

📘 相關課程

📚 貓糧文章目錄

呢篇文章屬於「貓糧」topic cluster,查看更多相關文章:

⭐ 主文章:貓糧完全指南貓糧推薦 2026|12 款分場景實測推介(香港實價+每日成本)→ 閱讀凍乾 vs 風乾貓糧 2026|製程、復水比例、安全風險同每日成本→ 閱讀無穀物貓糧真相 2026|無穀 ≠ 低碳水(附香港實價對照)→ 閱讀幼貓糧指南 2026|餵食量曲線、轉糧 SOP 同香港實價比較→ 閱讀貓糧磷含量與腎臟 2026|IRIS 目標值、mg/100kcal 換算同處方糧選擇→ 閱讀老貓糧指南 2026|7 歲後蛋白質、磷同水分點揀(香港實價)→ 閱讀貓罐頭 vs 乾糧 2026|含水量、飲水量同每日成本香港實價對照→ 閱讀貓腸胃炎全解讀|香港嘔吐肚痾應對+益生菌科研實證→ 閱讀ACANA 愛肯拿貓糧指南|加拿大高蛋白 Orijen 姊妹香港必讀→ 閱讀牛筋零食指南|香港狗主必讀:牛筋條咬棒好處・尺寸揀選・安全注意→ 閱讀貓罐頭品牌比較|香港熱門罐頭邊隻好・點揀指南→ 閱讀貓罐頭消委會測試|香港報告重點與營養數據解讀→ 閱讀貓糧邊隻好|香港 2026 貓糧揀選完整標準→ 閱讀貓主食罐推薦|香港 2026 主食罐挑選・成分・品牌比較→ 閱讀無穀物貓糧指南|貓咪要唔要食無穀糧?香港揀選標準→ 閱讀自製貓狗鮮食安全指南|DIY鮮食衛生毒物禁忌香港→ 閱讀凍乾貓糧指南|凍乾定鮮食好?營養還原香港餵法→ 閱讀魚油牛磺酸補充指南|香港貓狗Omega-3挑選與餵食注意→ 閱讀鮮食營養|香港貓狗鮮食比例・均衡・自製注意事項→ 閱讀鮮食Topper指南|香港貓狗加料開胃・安全份量全攻略→ 閱讀怪獸部落貓糧指南|台灣人食級寵物糧香港評價→ 閱讀Hills 希爾思貓糧指南|美國獸醫推薦處方糧香港揀選→ 閱讀天然零食指南|香港貓狗天然零食好處・點揀・有毒食材警號→ 閱讀Orijen 渴望貓糧指南|加拿大高蛋白無穀物香港必讀→ 閱讀生糧 vs 熟糧比較|香港貓狗生食安全與營養指南→ 閱讀Royal Canin 皇家貓糧指南|法國品種糧處方糧香港拆解→ 閱讀軟咀嚼零食指南|香港貓狗軟零食好處・潔牙・選購貼士→ 閱讀訓練零食指南|香港貓狗細粒天然零食挑選・份量計算實戰→ 閱讀貓咪維生素補充|香港貓要食補充品嗎?需要・種類・點揀→ 閱讀汪喵星球貓糧指南|台灣人食級寵物糧香港點揀→ 閱讀濕糧vs乾糧|貓咪食濕糧定乾糧好?香港餵食比較指南→ 閱讀幼貓糧選購指南|香港幼貓糧點揀・5 款比較→ 閱讀CANAGAN 原之選貓糧評測|無穀物成分同香港價格指南→ 閱讀Orijen 渴望貓糧評測 2026|香港價格、成分優缺點全解析→ 閱讀香港貓糧邊隻好?2026 十大熱門貓糧品牌指南→ 閱讀

您也可能感興趣