PetChill 寵物百科
貓糧

無穀物貓糧真相 2026|無穀 ≠ 低碳水(附香港實價對照)

「無穀物」只係配方冇標示穀類,唔等於低碳水、亦唔等於符合 AAFCO 標準。香港無穀乾糧用薯仔、豌豆、扁豆、甘薯取代穀物;同級有穀配方每公斤單價可以平三成。本文用真實產品名稱同價錢逐項對照。

發佈:2026-10-02·10 分鐘閱讀·作者:PetChill 寵物營養團隊
木枱上貓糧碗周圍擺放薯仔、豌豆、扁豆同甘薯,一隻香港短毛貓坐喺旁邊(無穀物貓糧原料解讀)

💡 快速解答

本文重點:無穀物貓糧真相 2026|無穀 ≠ 低碳水(附香港實價對照)。如果您趕時間,可直接跳至下方目錄的核心章節,或先睇文末「重點摘要」同「常見問題」。全文約 10 分鐘。

「無穀物(grain-free)」係配方標示,唔係營養標準:AAFCO 冇「無穀」呢個分類,只有「完整及均衡」同各項最低營養要求。香港市面無穀貓糧普遍用薯仔、豌豆、扁豆、甘薯、木薯取代穀物,所以無穀唔等於低碳水。美國 FDA 曾調查無穀飲食同犬擴張型心肌病(DCM)嘅可能關聯,至今未確立因果關係。

3 個重點

  1. 無穀 ≠ 符合 AAFCO:要獨立睇「完整及均衡」聲明,兩件事冇必然關係。
  2. 無穀 ≠ 低碳水:取代穀物嘅薯仔、豌豆、扁豆一樣係碳水來源。
  3. 價錢差異明顯:同級配方,無穀版本每公斤可以貴 30-90%(見下表實價)。

「無穀」係咩意思?

  • 配方上:冇標示小麥、玉米、米、大麥、燕麥等穀類原料。
  • 營養上:AAFCO 冇為「無穀」訂立任何標準或定義,所以「無穀」係市場用語而唔係營養等級。
  • 對貓嘅實際意義:貓係絕對肉食性動物,重點係總碳水比例同蛋白質質素,唔係「有穀定無穀」本身。

無穀配方用咩取代穀物?香港產品名稱實查

以下係 PetChill 產品頁上實際嘅產品名稱(2026-10-02 查核),可以直接睇到取代原料:

產品 取代穀物嘅原料 香港實價 每公斤單價
Monge Bwild 無穀物 鱈魚薯仔扁豆成貓配方 1.5kg 薯仔、扁豆 $220 $147/kg
Monge Bwild 無穀物 吞拿魚豌豆成貓配方(絕育貓)1.5kg 豌豆 $233 $155/kg
Nulo Freestyle 無穀老年貓乾糧 狹鱈魚+鴨肉+甘薯 5lb 甘薯 $338 $149/kg
Nulo Freestyle 無穀室內貓乾糧 鴨肉+扁豆 5lb 扁豆 $340 $150/kg
nutram 紐頓 無薯無穀全貓糧 5.4kg 標示無薯無穀(配方以動物蛋白為主) $397.6 $74/kg
Absolute Holistic 無穀主食糧 雞+長尾鱈魚 500g 無穀配方 $173.6 $347/kg
Leonardo 無穀物老貓糧 300g 無穀配方(標示磷 0.9%、水分 10%) $58 $193/kg
Thrive 無穀物貓糧 鮮雞肉 試食裝 無穀配方 $18 —
AIME 無穀慕絲罐 雞肉 75g 無穀濕糧(標示含刺槐豆膠) $14 $187/kg
Harlow Blend 楓葉無穀主食罐 80g 無穀濕糧(水分 81%、蛋白質 15%) $12 $150/kg

對照組(有穀):

產品 穀物原料 香港實價 每公斤單價
NUTRIENCE Original 成貓配方 雞肉+糙米 5.5lb 糙米 $205 $82/kg
Hill's 幼貓罐 雞肉及米健康燉肉 2.8oz 米 $10.5 $133/kg

直接比較:NUTRIENCE 有穀成貓糧 $82/kg,對比無穀乾糧 $147-155/kg——即係無穀版本貴約 80-90%。乾糧類嘅無穀溢價係實際存在嘅,但唔代表營養一定更適合。

無穀 ≠ 低碳水:重點睇蛋白質同脂肪比例

碳水比例只能由完整營養標示推算(100% − 蛋白質 − 脂肪 − 水分 − 灰分)。香港市面大部分產品只標示蛋白質、脂肪、水分同灰分,所以你可以自己粗略估算:

  1. 找出包裝上嘅蛋白質、脂肪、水分、灰分(或纖維)百分比。
  2. 相加後用 100% 減去。
  3. 剩下嘅大致就係無氮浸出物(NFE,包括碳水同其他成分)。

例子:標示蛋白質 38%、脂肪 18%、水分 10%、灰分 8%,加起來 74%,餘下 26% 就係碳水類成分(NFE)。呢個數字同「有穀定無穀」冇直接關係——無穀配方一樣可以係 26%。

FDA DCM 調查:現時嘅結論

  • 美國 FDA 由 2018 年起調查「某些飲食同犬擴張型心肌病(DCM)嘅可能關聯」,被點名嘅飲食特徵包括無穀物、以及豌豆/扁豆/薯仔列於前十大成份。
  • 之後嘅更新(至 2022 年)指出:因果關係未確立,需更多研究。FDA 亦強調唔應該因此恐慌式轉糧。
  • 對貓:貓嘅 DCM 主要同牛磺酸缺乏有關(貓無法自行合成足夠牛磺酸),而 AAFCO 標準已要求乾糧 0.10%、罐頭 0.20% 乾物基準。所以貓嘅重點係確認產品符合標準,而唔係單睇有穀冇穀。

邊啲貓適合/唔適合無穀?

情況 建議
貓咪對特定穀物(如小麥)有確實不良反應 無穀係合理選項,但要同時確認整體配方同 AAFCO 聲明
想減少碳水、提高肉類比例 重點係睇蛋白質同脂肪比例,唔係「無穀」標籤;罐頭/風乾/凍乾通常更直接
健康成貓、預算有限 冇必要刻意追求無穀;符合 AAFCO 標準嘅有穀配方已足夠
有泌尿/腎臟病史 睇磷、鎂、鈉含量同獸醫指示,唔應該單憑無穀標籤決定
幼貓/老貓 睇生命階段標準(生長期 30% 蛋白質/老貓蛋白質質素),同有穀無穀無關

資料來源

  • AAFCO 貓糧營養標準:成貓維持最低粗蛋白 26% 乾物基準、生長期 30%;牛磺酸最低 0.10%(乾糧)/0.20%(罐頭)乾物基準;AAFCO 並無「無穀物」分類。
  • 美國 FDA:犬擴張型心肌病(DCM)與特定飲食關聯調查(2018 年起,至 2022 年更新)——被檢視嘅飲食特徵包括無穀物及豌豆/扁豆/薯仔位列前十大成份,因果關係未確立。
  • WSAVA Global Nutrition Guidelines:建議以「完整及均衡」聲明、製造商質控同體態評分作選糧依據,而非市場標籤。
  • 產品名稱、成份標示、價格:PetChill 產品頁(2026-10-02 查核)。

本文為一般營養資訊,唔構成獸醫診斷或處方。貓咪有症狀應諮詢註冊獸醫。

延伸閱讀

常見問題 (FAQ)

📌 重點摘要

  • 本文依序拆解:3 個重點、「無穀」係咩意思?、無穀配方用咩取代穀物?香港產品名稱實查、無穀 ≠ 低碳水:重點睇蛋白質同脂肪比例、FDA DCM 調查:現時嘅結論 等章節
  • 關鍵結論可跳至目錄對應章節快速查閱
  • 如有疑問,請諮詢註冊獸醫

📘 相關課程

📚 貓糧文章目錄

呢篇文章屬於「貓糧」topic cluster,查看更多相關文章:

⭐ 主文章:貓糧完全指南貓罐頭膠類解讀 2026|卡拉膠、瓜爾豆膠等 6 種增稠劑一次過睇→ 閱讀貓糧推薦 2026|12 款分場景實測推介(香港實價+每日成本)→ 閱讀凍乾 vs 風乾貓糧 2026|製程、復水比例、安全風險同每日成本→ 閱讀幼貓糧指南 2026|餵食量曲線、轉糧 SOP 同香港實價比較→ 閱讀貓糧磷含量與腎臟 2026|IRIS 目標值、mg/100kcal 換算同處方糧選擇→ 閱讀老貓糧指南 2026|7 歲後蛋白質、磷同水分點揀(香港實價)→ 閱讀貓罐頭 vs 乾糧 2026|含水量、飲水量同每日成本香港實價對照→ 閱讀貓腸胃炎全解讀|香港嘔吐肚痾應對+益生菌科研實證→ 閱讀ACANA 愛肯拿貓糧指南|加拿大高蛋白 Orijen 姊妹香港必讀→ 閱讀牛筋零食指南|香港狗主必讀:牛筋條咬棒好處・尺寸揀選・安全注意→ 閱讀貓罐頭品牌比較|香港熱門罐頭邊隻好・點揀指南→ 閱讀貓罐頭消委會測試|香港報告重點與營養數據解讀→ 閱讀貓糧邊隻好|香港 2026 貓糧揀選完整標準→ 閱讀貓主食罐推薦|香港 2026 主食罐挑選・成分・品牌比較→ 閱讀無穀物貓糧指南|貓咪要唔要食無穀糧?香港揀選標準→ 閱讀自製貓狗鮮食安全指南|DIY鮮食衛生毒物禁忌香港→ 閱讀凍乾貓糧指南|凍乾定鮮食好?營養還原香港餵法→ 閱讀魚油牛磺酸補充指南|香港貓狗Omega-3挑選與餵食注意→ 閱讀鮮食營養|香港貓狗鮮食比例・均衡・自製注意事項→ 閱讀鮮食Topper指南|香港貓狗加料開胃・安全份量全攻略→ 閱讀怪獸部落貓糧指南|台灣人食級寵物糧香港評價→ 閱讀Hills 希爾思貓糧指南|美國獸醫推薦處方糧香港揀選→ 閱讀天然零食指南|香港貓狗天然零食好處・點揀・有毒食材警號→ 閱讀Orijen 渴望貓糧指南|加拿大高蛋白無穀物香港必讀→ 閱讀生糧 vs 熟糧比較|香港貓狗生食安全與營養指南→ 閱讀Royal Canin 皇家貓糧指南|法國品種糧處方糧香港拆解→ 閱讀軟咀嚼零食指南|香港貓狗軟零食好處・潔牙・選購貼士→ 閱讀訓練零食指南|香港貓狗細粒天然零食挑選・份量計算實戰→ 閱讀貓咪維生素補充|香港貓要食補充品嗎?需要・種類・點揀→ 閱讀汪喵星球貓糧指南|台灣人食級寵物糧香港點揀→ 閱讀濕糧vs乾糧|貓咪食濕糧定乾糧好?香港餵食比較指南→ 閱讀幼貓糧選購指南|香港幼貓糧點揀・5 款比較→ 閱讀CANAGAN 原之選貓糧評測|無穀物成分同香港價格指南→ 閱讀Orijen 渴望貓糧評測 2026|香港價格、成分優缺點全解析→ 閱讀香港貓糧邊隻好?2026 十大熱門貓糧品牌指南→ 閱讀

您也可能感興趣