PetChill 寵物百科
貓糧

凍乾 vs 風乾貓糧 2026|製程、復水比例、安全風險同每日成本

凍乾(冷凍乾燥,水分 3-6%)同風乾(低溫風乾,水分 12-14%)製程唔同,營養保留、復水比例同單價都唔同。本文附香港 10 款產品實價、每公斤單價同每日成本,同埋生肉類產品嘅處理安全要點。

發佈:2026-10-02·10 分鐘閱讀·作者:PetChill 寵物營養團隊
木板上左邊凍乾肉粒、右邊風乾肉條,中間一碗水浸住復水樣本,一隻香港短毛貓望向食物(凍乾與風乾比較)

💡 快速解答

本文重點:凍乾 vs 風乾貓糧 2026|製程、復水比例、安全風險同每日成本。如果您趕時間,可直接跳至下方目錄的核心章節,或先睇文末「重點摘要」同「常見問題」。全文約 10 分鐘。

凍乾(freeze-dried)用冷凍+真空昇華脫水,水分約 3-6%,營養保留最完整但要復水;風乾(air-dried)用低溫長時間風乾,水分約 12-14%,開袋即食、質地似肉乾。兩者單價都比乾糧高 2-4 倍,但唔需要冷藏。要留意:凍乾/風乾唔等於殺菌,生肉類產品處理後要洗手同清潔食具。

3 個重點

  1. 製程決定水分同質地:凍乾 3-6%(要復水)、風乾 12-14%(可直接餵)、一般脫水糧約 10-14%。
  2. 單價排序:凍乾 ≈ 風乾 > 凍乾混糧 > 一般乾糧。以每公斤計可以差 4-10 倍。
  3. 安全唔可以忽略:FDA 抽驗 196 個生肉寵物食品樣本,15 個驗出沙門氏菌、32 個驗出李斯特菌。凍乾唔會殺死病原體,處理時要當生肉處理。

三種製程對照

項目 凍乾(冷凍乾燥) 風乾(低溫風乾) 一般脫水
原理 先冷凍,再真空令冰直接昇華 25-70°C 長時間吹乾 中低溫熱風脫水
成品水分 約 3-6% 約 12-14% 約 10-14%
營養保留 最接近原材料(低溫、無液態水) 良好,部分維生素受熱影響 一般
食法 需復水(多數 1:1 至 1:3)或乾餵 可直接餵,亦可加水 可直接餵
香港價位(每公斤) $320-778/kg $288-349/kg $160-420/kg
保存 室溫密封、避光;開袋後防潮 同左 同左

香港實價同每日成本(2026-10-02 查核)

產品 類型 淨重 香港實價 每公斤單價 每日成本(250 kcal 估算)
ZiwiPeak 微蒸風乾 野生南太平洋魚 2.2kg 風乾 2.2kg $652 $296/kg 標示 4,400 kcal/kg → 約 $17/日
ZiwiPeak 微蒸風乾 放養雞配原條鯖魚 800g 風乾 800g $279 $349/kg 包裝未標示,未能計算
ZiwiPeak 風乾鯖魚及羊肉 1kg 風乾 1kg $288 $288/kg 包裝未標示,未能計算
ZiwiPeak 微蒸風乾 幼貓配方 700g 風乾 700g $279 $399/kg 包裝未標示,未能計算
Instinct 本能凍乾幼貓生肉主食糧 走地雞 9.5oz 凍乾 269g $86 $320/kg 包裝標示 6% 水分、38% 蛋白質
極寵宴 全齡貓 生食凍乾飼料 雞肉+火雞 500g 凍乾 500g $257 $514/kg 包裝未標示,未能計算
極寵宴 老貓 生食凍乾飼料 增肌關節保健 500g 凍乾 500g $292 $584/kg 包裝未標示,未能計算
Absolute Bites 凍乾鮮肉粒粒 三文魚 280g 凍乾 280g $217.8 $778/kg 包裝未標示,未能計算
Frontier 凍乾貓糧 低敏原肉 放養雞 300g 凍乾 300g $228 $760/kg 包裝未標示,未能計算
Nulo 無穀物凍乾貓糧 雞+三文魚 16oz 凍乾 454g $499 $1,099/kg 包裝未標示,未能計算
Primal KIBBLE 原始粗磨凍乾貓糧 雞肉 1.5lb 凍乾混糧 680g $420 $618/kg 包裝未標示,未能計算

比一比:一般大包裝乾糧每公斤 $57-90(例如 ProSeries 體重控制老貓 5.44kg $310=$57/kg),風乾約 $288-399/kg、凍乾 $320-1,099/kg。即係全凍乾餵養嘅開支約為乾糧嘅 5-15 倍。

復水比例同餵法

型態 建議做法 注意
凍乾(主食級) 依包裝指示加水(常見 1:1 至 1:3,即 10g 凍乾加 10-30 ml 水),等 3-5 分鐘完全吸水 唔好只餵乾身:主食級凍乾多數以復水狀態計算水分同熱量
風乾 可直接餵,亦建議旁邊放水碗或加 1-2 湯匙水 質地硬,牙口差嘅老貓要留意
凍乾混糧 當配料灑在乾糧或罐頭上面 屬部分取代,計熱量時要扣除主糧份量

香港天氣實務:開袋後要密封、加乾燥劑,一個月內食完(凍乾吸水後會變軟、易變質)。唔好放廚房爐邊;復水後 30 分鐘內食完,食剩即丟。

生肉類產品嘅安全要點(唔可以當零食隨手餵)

FDA 轄下實驗室抽驗 196 個生肉寵物食品樣本,結果 15 個樣本驗出沙門氏菌(Salmonella)、32 個驗出李斯特菌(Listeria monocytogenes)。研究亦顯示,餵生肉飲食嘅家庭,人感染風險較高(尤其幼童、長者、免疫力低人士)。

處理原則:

  • 用獨立食具(唔同人用嘅碗碟混洗)
  • 處理凍乾/生肉後用肥皂洗手 20 秒
  • 枱面、砧板用熱水同清潔劑抹乾淨
  • 開袋後密封保存,避免交叉污染其他食物
  • 家中有幼童或免疫力低成員,可考慮先諮詢獸醫再決定餵生肉類產品

邊隻貓適合凍乾/風乾?

情況 建議
想提高肉含量、減少碳水 風乾或凍乾混糧(比例 20-30%)性價比最好
貓咪挑食、需要提升香氣 凍乾當配料灑面(每次 3-5 g 已經好香)
牙口差嘅老貓 凍乾復水成肉醬狀最易入口
預算有限 大包裝凍乾混糧+主食罐,比全凍乾省一半以上
腎病/泌尿病史 必須先由獸醫確認產品磷含量同熱量密度再決定

資料來源

  • FDA(美國食品藥物管理局)生肉寵物食品安全研究:196 個生肉寵物食品樣本中,15 個驗出沙門氏菌、32 個驗出李斯特菌。
  • AAFCO 貓糧營養標準:成貓維持最低粗蛋白 26% 乾物基準、生長階段 30%;牛磺酸乾糧 0.10%、罐頭 0.20% 乾物基準——用以判斷產品係唔係完整主食。
  • NRC(National Research Council)2006:貓每日總水分攝取建議 50-60 ml/kg 體重。
  • 產品水分、蛋白質、熱量、價格、淨重:PetChill 產品頁包裝標示(2026-10-02 查核)。

本文為一般營養同安全資訊,唔構成獸醫診斷或處方。處理生肉類產品請注意個人衛生。

延伸閱讀

常見問題 (FAQ)

📌 重點摘要

  • 本文依序拆解:3 個重點、三種製程對照、香港實價同每日成本(2026-10-02 查核)、復水比例同餵法、生肉類產品嘅安全要點(唔可以當零食隨手餵) 等章節
  • 關鍵結論可跳至目錄對應章節快速查閱
  • 如有疑問,請諮詢註冊獸醫

📘 相關課程

📚 貓糧文章目錄

呢篇文章屬於「貓糧」topic cluster,查看更多相關文章:

⭐ 主文章:貓糧完全指南貓罐頭膠類解讀 2026|卡拉膠、瓜爾豆膠等 6 種增稠劑一次過睇→ 閱讀貓糧推薦 2026|12 款分場景實測推介(香港實價+每日成本)→ 閱讀無穀物貓糧真相 2026|無穀 ≠ 低碳水(附香港實價對照)→ 閱讀幼貓糧指南 2026|餵食量曲線、轉糧 SOP 同香港實價比較→ 閱讀貓糧磷含量與腎臟 2026|IRIS 目標值、mg/100kcal 換算同處方糧選擇→ 閱讀老貓糧指南 2026|7 歲後蛋白質、磷同水分點揀(香港實價)→ 閱讀貓罐頭 vs 乾糧 2026|含水量、飲水量同每日成本香港實價對照→ 閱讀貓腸胃炎全解讀|香港嘔吐肚痾應對+益生菌科研實證→ 閱讀ACANA 愛肯拿貓糧指南|加拿大高蛋白 Orijen 姊妹香港必讀→ 閱讀牛筋零食指南|香港狗主必讀:牛筋條咬棒好處・尺寸揀選・安全注意→ 閱讀貓罐頭品牌比較|香港熱門罐頭邊隻好・點揀指南→ 閱讀貓罐頭消委會測試|香港報告重點與營養數據解讀→ 閱讀貓糧邊隻好|香港 2026 貓糧揀選完整標準→ 閱讀貓主食罐推薦|香港 2026 主食罐挑選・成分・品牌比較→ 閱讀無穀物貓糧指南|貓咪要唔要食無穀糧?香港揀選標準→ 閱讀自製貓狗鮮食安全指南|DIY鮮食衛生毒物禁忌香港→ 閱讀凍乾貓糧指南|凍乾定鮮食好?營養還原香港餵法→ 閱讀魚油牛磺酸補充指南|香港貓狗Omega-3挑選與餵食注意→ 閱讀鮮食營養|香港貓狗鮮食比例・均衡・自製注意事項→ 閱讀鮮食Topper指南|香港貓狗加料開胃・安全份量全攻略→ 閱讀怪獸部落貓糧指南|台灣人食級寵物糧香港評價→ 閱讀Hills 希爾思貓糧指南|美國獸醫推薦處方糧香港揀選→ 閱讀天然零食指南|香港貓狗天然零食好處・點揀・有毒食材警號→ 閱讀Orijen 渴望貓糧指南|加拿大高蛋白無穀物香港必讀→ 閱讀生糧 vs 熟糧比較|香港貓狗生食安全與營養指南→ 閱讀Royal Canin 皇家貓糧指南|法國品種糧處方糧香港拆解→ 閱讀軟咀嚼零食指南|香港貓狗軟零食好處・潔牙・選購貼士→ 閱讀訓練零食指南|香港貓狗細粒天然零食挑選・份量計算實戰→ 閱讀貓咪維生素補充|香港貓要食補充品嗎?需要・種類・點揀→ 閱讀汪喵星球貓糧指南|台灣人食級寵物糧香港點揀→ 閱讀濕糧vs乾糧|貓咪食濕糧定乾糧好?香港餵食比較指南→ 閱讀幼貓糧選購指南|香港幼貓糧點揀・5 款比較→ 閱讀CANAGAN 原之選貓糧評測|無穀物成分同香港價格指南→ 閱讀Orijen 渴望貓糧評測 2026|香港價格、成分優缺點全解析→ 閱讀香港貓糧邊隻好?2026 十大熱門貓糧品牌指南→ 閱讀

您也可能感興趣